AB1160B514
AB1160B514
Part Number
AB1160B514
Manufactures
Anatech Electronics Inc.
Description
1160 MHZ CAVITY BAND PASS FILTER
Data sheet
AB1160B514.pdf
Category
RF Filters
Delivery Services
AB1160B514
Comments
    AB1160B514 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ripple-
    Bandwidth54MHz
    Frequency1.16GHz Center
    Filter TypeBand Pass
    Part StatusActive
    Height (Max)1.890" (48.00mm)
    Mounting TypeChassis Mount
    Insertion Loss1.5dB
    Package / CaseModule
    Size / Dimension3.110" L x 2.126" W (79.00mm x 54.00mm)