ADP1706ACPZ-1.15R7
ADP1706ACPZ-1.15R7
Part Number
ADP1706ACPZ-1.15R7
Manufactures
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LDO 1.15V 1A 8LFCSP
Data sheet
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ADP1706ACPZ-1.15R7
Comments
    ADP1706ACPZ-1.15R7 Specifications
    PackageCut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WFDFN Exposed Pad, CSP
    Control FeaturesEnable, Soft Start
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 1A
    Current - Supply (Max)1.55 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-LFCSP (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)390 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.15V