ADP220ACBZ275275R7
ADP220ACBZ275275R7
Part Number
ADP220ACBZ275275R7
Manufactures
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LIN 2.75/2.75V 6WLCSP
Data sheet
ADP220ACBZ275275R7.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
ADP220ACBZ275275R7
Comments
    ADP220ACBZ275275R7 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WFBGA, WLCSP
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators2
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.23V @ 200mA, 0.23V @ 200mA
    Current - Supply (Max)220 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WLCSP (1.45x0.95)
    Current - Quiescent (Iq)120 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.75V, 2.75V