AE1.70B10719
AE1.70B10719
Part Number
AE1.70B10719
Description
1.70 MHZ LC BANDPASS FILTER
Data sheet
AE1.70B10719.pdf
Delivery Services
AE1.70B10719
Comments
    AE1.70B10719 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ripple0.5dB
    Bandwidth620kHz
    Frequency1.7MHz Center
    Filter TypeBand Pass
    Part StatusActive
    Height (Max)1.000" (25.40mm)
    Mounting TypeChassis Mount
    Insertion Loss10dB
    Package / CaseBNC In-Line Module
    Size / Dimension4.000" L x 2.000" W (101.60mm x 50.80mm)