AE1090B11203
AE1090B11203
Part Number
AE1090B11203
Manufactures
Anatech Electronics Inc.
Description
1090 MHZ ADS-B CAVITY BAND PASS
Data sheet
AE1090B11203.pdf
Category
RF Filters
Delivery Services
AE1090B11203
Comments
    AE1090B11203 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ripple0.4dB
    Bandwidth60MHz
    Frequency1.09GHz Center
    Filter TypeBand Pass
    Part StatusActive
    Height (Max)0.933" (23.70mm)
    Mounting TypeChassis Mount
    Insertion Loss1.2dB
    Package / CaseModule, SMA Connectors
    Size / Dimension5.276" L x 1.890" W (134.00mm x 48.00mm)