AE1090B11601
AE1090B11601
Part Number
AE1090B11601
Description
1090 MHZ CAVITY BAND PASS FILTER
Data sheet
AE1090B11601.pdf
Delivery Services
AE1090B11601
Comments
    AE1090B11601 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ripple0.5dB
    Bandwidth72MHz
    Frequency1.09GHz Center
    Filter TypeBand Pass
    Part StatusActive
    Height (Max)0.630" (16.00mm)
    Mounting TypeChassis Mount
    Insertion Loss1.25dB
    Package / CaseModule
    Size / Dimension3.760" L x 1.700" W (95.50mm x 43.18mm)