AE402B6740
AE402B6740
Part Number
AE402B6740
Manufactures
Anatech Electronics Inc.
Description
402 MHZ LC BANDPASS FILTER
Data sheet
AE402B6740.pdf
Category
RF Filters
Delivery Services
AE402B6740
Comments
    AE402B6740 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ripple0.1dB
    Bandwidth40MHz
    Frequency402MHz Center
    Filter TypeBand Pass
    Part StatusActive
    Height (Max)0.350" (8.89mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Insertion Loss1dB
    Package / Case10-SMD Module
    Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)