AE550B11254
AE550B11254
Part Number
AE550B11254
Description
550 MHZ LC BAND PASS FILTER
Data sheet
AE550B11254.pdf
Delivery Services
AE550B11254
Comments
    AE550B11254 Specifications
    Ripple-
    Bandwidth34MHz
    Frequency550MHz Center
    Filter TypeBand Pass
    Part StatusActive
    Height (Max)0.322" (8.17mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Insertion Loss5dB
    Package / Case6-DIP Module
    Size / Dimension1.000" L x 0.440" W (25.40mm x 11.18mm)