AE60B11170
AE60B11170
Part Number
AE60B11170
Manufactures
Anatech Electronics Inc.
Description
60 MHZ LC BAND PASS FILTER
Data sheet
AE60B11170.pdf
Category
RF Filters
Delivery Services
AE60B11170
Comments
    AE60B11170 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ripple0.5dB
    Bandwidth4MHz
    Frequency60MHz Center
    Filter TypeBand Pass
    Part StatusActive
    Height (Max)0.750" (19.05mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Insertion Loss5.5dB
    Package / Case4-DIP Module
    Size / Dimension3.580" L x 1.000" W (90.93mm x 25.40mm)