AE60B11261
AE60B11261
Part Number
AE60B11261
Description
60 MHZ LC BAND PASS FILTER
Data sheet
AE60B11261.pdf
Delivery Services
AE60B11261
Comments
    AE60B11261 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ripple0.25dB
    Bandwidth7MHz
    Frequency60MHz Center
    Filter TypeBand Pass
    Part StatusActive
    Height (Max)0.300" (7.62mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Insertion Loss6.5dB
    Package / Case8-DIP Module
    Size / Dimension1.240" L x 0.430" W (31.50mm x 10.92mm)