AE60B11268
AE60B11268
Part Number
AE60B11268
Description
60 MHZ LC BAND PASS FILTER
Data sheet
AE60B11268.pdf
Delivery Services
AE60B11268
Comments
    AE60B11268 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ripple-
    Bandwidth10.15MHz
    Frequency60MHz Center
    Filter TypeBand Pass
    Part StatusActive
    Height (Max)0.310" (7.87mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Insertion Loss3dB
    Package / Case6-DIP Module
    Size / Dimension1.000" L x 0.440" W (25.40mm x 11.18mm)