AE968B5401
AE968B5401
Part Number
AE968B5401
Manufactures
Anatech Electronics Inc.
Description
968 MHZ LC BAND PASS FILTER
Data sheet
AE968B5401.pdf
Category
RF Filters
Delivery Services
AE968B5401
Comments
    AE968B5401 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ripple1dB
    Bandwidth30MHz
    Frequency968MHz Center
    Filter TypeBand Pass
    Part StatusActive
    Height (Max)0.412" (10.46mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Insertion Loss8dB
    Package / Case6-DIP Module
    Size / Dimension1.500" L x 0.500" W (38.10mm x 12.70mm)