AGRF1100
AGRF1100
Part Number
AGRF1100
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
Data sheet
AGRF1100.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
AGRF1100
Comments
    AGRF1100 Specifications
    SeriesPolySwitch®, AGRF
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.199" (5.05mm)
    Time to Trip7.5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.689" L x 0.118" W (17.50mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)20.3 A
    Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)11 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)3.3 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)8.9 mOhms