AHEF1000
AHEF1000
Part Number
AHEF1000
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 32V 10A RADIAL
Data sheet
AHEF1000.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
AHEF1000
Comments
    AHEF1000 Specifications
    SeriesPolySwitch®, AHEF
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.400" (10.15mm)
    Time to Trip15 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max32V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.925" L x 0.157" W (23.50mm x 4.00mm)
    Current - Trip (It)20 A
    Height - Seated (Max)1.098" (27.90mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)10 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)6 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)16 mOhms