AHRF1000
AHRF1000
Part Number
AHRF1000
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
Data sheet
AHRF1000.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
AHRF1000
Comments
    AHRF1000 Specifications
    SeriesPolySwitch®, AHRF
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.400" (10.15mm)
    Time to Trip10.5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.689" L x 0.118" W (17.50mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)20.5 A
    Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)10 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)5.1 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)15 mOhms