AHRF200-2
AHRF200-2
Part Number
AHRF200-2
Description
PTC RESET FUSE 16V 2A RADIAL
Data sheet
AHRF200-2.pdf
Delivery Services
AHRF200-2
Comments
    AHRF200-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, AHRF
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Time to Trip4.8 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.370" Dia x 0.118" T (9.40mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)3.8 A
    Height - Seated (Max)0.567" (14.40mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)39 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)110 mOhms