AHRL1100
AHRL1100
Part Number
AHRL1100
Description
PTC RESET FUSE 11A 16V RAD
Data sheet
AHRL1100.pdf
Delivery Services
AHRL1100
Comments
    AHRL1100 Specifications
    SeriesPolySwitch®, AHRL
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.400" (10.15mm)
    Time to Trip11.2 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.685" L x 0.142" W (17.40mm x 3.60mm)
    Current - Trip (It)22 A
    Height - Seated (Max)0.882" (22.40mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)11 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)3.8 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)6.3 mOhms