AM162.8CR332
AM162.8CR332
Part Number
AM162.8CR332
Manufactures
Anatech Electronics Inc.
Description
162.8000 MHZ CRYSTAL BAND PASS F
Data sheet
AM162.8CR332.pdf
Category
Monolithic Crystals
Delivery Services
AM162.8CR332
Comments
    AM162.8CR332 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Ripple2dB
    Bandwidth3.15 kHz
    Impedance50 Ohms
    Part StatusActive
    Height (Max)0.750" (19.05mm)
    Mounting TypeChassis Mount
    Insertion Loss8dB
    Package / CaseModule, SMA Connectors
    Number of Poles-
    Size / Dimension2.390" L x 1.000" W (60.71mm x 25.40mm)
    Frequency - Center162.8 MHz
    Operating Temperature0°C ~ 50°C