AM2072B1553
AM2072B1553
Part Number
AM2072B1553
Manufactures
Anatech Electronics Inc.
Description
2072 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE
Data sheet
AM2072B1553.pdf
Category
Ceramic Filters
Delivery Services
AM2072B1553
Comments
    AM2072B1553 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Bandwidth110 MHz
    Frequency2.072GHz Center
    Impedance50Ohm
    Filter TypeBand Pass
    Part StatusActive
    Height (Max)0.209" (5.30mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Insertion Loss1.4dB
    Package / Case10-SMD Module
    Size / Dimension0.717" L x 0.551" W (18.20mm x 14.00mm)