AM905B1550
AM905B1550
Part Number
AM905B1550
Manufactures
Anatech Electronics Inc.
Description
905 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTER
Data sheet
AM905B1550.pdf
Category
Ceramic Filters
Delivery Services
AM905B1550
Comments
    AM905B1550 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Bandwidth110 MHz
    Frequency905MHz Center
    Impedance50Ohm
    Filter TypeBand Pass
    Part StatusActive
    Height (Max)0.195" (4.95mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Insertion Loss1.5dB
    Package / Case16-SMD Module
    Size / Dimension1.039" L x 0.551" W (26.40mm x 14.00mm)