AMCV-2220H-101-T
AMCV-2220H-101-T
Part Number
AMCV-2220H-101-T
Manufactures
Abracon LLC
Description
VARISTOR 120V 900A 2220
Data sheet
AMCV-2220H-101-T.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
AMCV-2220H-101-T
Comments
    AMCV-2220H-101-T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Energy8.5J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCV
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Current - Surge900 A
    Maximum AC Volts75 V
    Maximum DC Volts100 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)132 V
    Varistor Voltage (Min)108 V
    Varistor Voltage (Typ)120 V
    Capacitance @ Frequency400 pF @ 1 kHz