AMCV-2220H-120-T
AMCV-2220H-120-T
Part Number
AMCV-2220H-120-T
Description
VARISTOR 16V 1.2KA 2220
Data sheet
AMCV-2220H-120-T.pdf
Delivery Services
AMCV-2220H-120-T
Comments
    AMCV-2220H-120-T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Energy3.2J
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Current - Surge1.2 kA
    Maximum AC Volts8.5 V
    Maximum DC Volts12 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)19 V
    Varistor Voltage (Min)13 V
    Varistor Voltage (Typ)16 V
    Capacitance @ Frequency6400 pF @ 1 kHz