AMCV-2220H-140-T
AMCV-2220H-140-T
Part Number
AMCV-2220H-140-T
Description
VARISTOR 19V 1.2KA 2220
Data sheet
AMCV-2220H-140-T.pdf
Delivery Services
AMCV-2220H-140-T
Comments
    AMCV-2220H-140-T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Energy5.4J
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Current - Surge1.2 kA
    Maximum AC Volts10 V
    Maximum DC Volts14 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)22 V
    Varistor Voltage (Min)16 V
    Varistor Voltage (Typ)19 V
    Capacitance @ Frequency6000 pF @ 1 kHz