AMCV-2220H-560-T
AMCV-2220H-560-T
Part Number
AMCV-2220H-560-T
Description
VARISTOR 68V 900A 2220
Data sheet
AMCV-2220H-560-T.pdf
Delivery Services
AMCV-2220H-560-T
Comments
    AMCV-2220H-560-T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Energy10J
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Current - Surge900 A
    Maximum AC Volts40 V
    Maximum DC Volts56 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)75 V
    Varistor Voltage (Min)61 V
    Varistor Voltage (Typ)68 V
    Capacitance @ Frequency1300 pF @ 1 kHz