AMCV-2220H-600-T
AMCV-2220H-600-T
Part Number
AMCV-2220H-600-T
Description
VARISTOR 76V 900A 2220
Data sheet
AMCV-2220H-600-T.pdf
Delivery Services
AMCV-2220H-600-T
Comments
    AMCV-2220H-600-T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Energy9.0J
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Current - Surge900 A
    Maximum AC Volts46 V
    Maximum DC Volts60 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)83 V
    Varistor Voltage (Min)69 V
    Varistor Voltage (Typ)76 V
    Capacitance @ Frequency1100 pF @ 1 kHz