AMCV-2220H-650-T
AMCV-2220H-650-T
Part Number
AMCV-2220H-650-T
Description
VARISTOR 82V 900A 2220
Data sheet
AMCV-2220H-650-T.pdf
Delivery Services
AMCV-2220H-650-T
Comments
    AMCV-2220H-650-T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Energy9.0J
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Current - Surge900 A
    Maximum AC Volts50 V
    Maximum DC Volts65 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)91 V
    Varistor Voltage (Min)73 V
    Varistor Voltage (Typ)82 V
    Capacitance @ Frequency900 pF @ 1 kHz