AP1084D18L-U
AP1084D18L-U
Part Number
AP1084D18L-U
Manufactures
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO252-3
Data sheet
AP1084D18L-U.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP1084D18L-U
Comments
    AP1084D18L-U Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V