AP1086D33G-13
AP1086D33G-13
Part Number
AP1086D33G-13
Manufactures
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO252-3
Data sheet
AP1086D33G-13.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP1086D33G-13
Comments
    AP1086D33G-13 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V