AP1086D33L-U
AP1086D33L-U
Part Number
AP1086D33L-U
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO252-3
Data sheet
AP1086D33L-U.pdf
Delivery Services
AP1086D33L-U
Comments
    AP1086D33L-U Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V