AP1117T18L-U
AP1117T18L-U
Part Number
AP1117T18L-U
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO220-3
Data sheet
AP1117T18L-U.pdf
Delivery Services
AP1117T18L-U
Comments
    AP1117T18L-U Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (180Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V