AP1117Y18L-13
AP1117Y18L-13
Part Number
AP1117Y18L-13
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT89-3
Data sheet
AP1117Y18L-13.pdf
Delivery Services
AP1117Y18L-13
Comments
    AP1117Y18L-13 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (180Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-243AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V