AP1184K5-33L-13
AP1184K5-33L-13
Part Number
AP1184K5-33L-13
Manufactures
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 3.3V 4A TO263-5
Data sheet
AP1184K5-33L-13.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP1184K5-33L-13
Comments
    AP1184K5-33L-13 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control Features-
    Current - Output4A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.85V @ 4A
    Current - Supply (Max)70 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)25 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V