AP130-33YRL-13
AP130-33YRL-13
Part Number
AP130-33YRL-13
Manufactures
Diodes Incorporated
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA SOT89R-3
Data sheet
AP130-33YRL-13.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP130-33YRL-13
Comments
    AP130-33YRL-13 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR58dB (100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-243AA
    Control Features-
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89R-3
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V