AP130-35WL-7
AP130-35WL-7
Part Number
AP130-35WL-7
Description
IC REG LINEAR 3.5V 300MA SC59-3
Data sheet
AP130-35WL-7.pdf
Delivery Services
AP130-35WL-7
Comments
    AP130-35WL-7 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR58dB (100Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Control Features-
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-59-3
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.5V