AP131-18YL-13
AP131-18YL-13
Part Number
AP131-18YL-13
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT89-5
Data sheet
AP131-18YL-13.pdf
Delivery Services
AP131-18YL-13
Comments
    AP131-18YL-13 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (100Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-89-5/6
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-5
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V