AP78L12VL-A
AP78L12VL-A
Part Number
AP78L12VL-A
Manufactures
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Data sheet
AP78L12VL-A.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AP78L12VL-A
Comments
    AP78L12VL-A Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR54dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)27V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-92
    Current - Quiescent (Iq)5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V