AS1359-BTTT-18
AS1359-BTTT-18
Part Number
AS1359-BTTT-18
Manufactures
ams-OSRAM
Description
IC REG LIN 1.8V 300MA TSOT23-5
Data sheet
AS1359-BTTT-18.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AS1359-BTTT-18
Comments
    AS1359-BTTT-18 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR92dB ~ 62dB (1kHz ~ 100kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V