AS1359-BTTT-27
AS1359-BTTT-27
Part Number
AS1359-BTTT-27
Description
IC REG LIN 2.7V 300MA TSOT23-5
Data sheet
AS1359-BTTT-27.pdf
Delivery Services
AS1359-BTTT-27
Comments
    AS1359-BTTT-27 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR92dB ~ 62dB (1kHz ~ 100kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.23V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)90 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.7V