AS1363-BSTT-15
AS1363-BSTT-15
Part Number
AS1363-BSTT-15
Manufactures
ams-OSRAM
Description
IC REG LINEAR 1.5V 500MA SOT23-6
Data sheet
AS1363-BSTT-15.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
AS1363-BSTT-15
Comments
    AS1363-BSTT-15 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-6
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)200 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-6
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V