AS6C4016-55ZINTR
AS6C4016-55ZINTR
Part Number
AS6C4016-55ZINTR
Manufactures
Alliance Memory, Inc.
Description
IC SRAM 4MBIT PARALLEL 44TSOP II
Data sheet
AS6C4016-55ZINTR.pdf
Category
Memory
Delivery Services
AS6C4016-55ZINTR
Comments
    AS6C4016-55ZINTR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size4Mb (256K x 16)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusActive
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply2.7V ~ 5.5V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)