AS6C6264-55SCN
AS6C6264-55SCN
Part Number
AS6C6264-55SCN
Manufactures
Alliance Memory, Inc.
Description
IC SRAM 64KBIT PARALLEL 28SOP
Data sheet
AS6C6264-55SCN.pdf
Category
Memory
Delivery Services
AS6C6264-55SCN
Comments
    AS6C6264-55SCN Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size64Kb (8K x 8)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusActive
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case28-SOIC (0.330", 8.38mm Width)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply2.7V ~ 5.5V
    Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)