AS6C8016-55TINTR
AS6C8016-55TINTR
Part Number
AS6C8016-55TINTR
Manufactures
Alliance Memory, Inc.
Description
IC SRAM 8MBIT PARALLEL 48TSOP I
Data sheet
AS6C8016-55TINTR.pdf
Category
Memory
Delivery Services
AS6C8016-55TINTR
Comments
    AS6C8016-55TINTR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    TechnologySRAM - Asynchronous
    Access Time55 ns
    Memory Size8Mb (512K x 16)
    Memory TypeVolatile
    Part StatusActive
    Memory FormatSRAM
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
    Clock Frequency-
    Memory InterfaceParallel
    Voltage - Supply2.7V ~ 5.5V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)