ASMD250F-2
ASMD250F-2
Part Number
ASMD250F-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.97A 2SMD
Data sheet
ASMD250F-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
ASMD250F-2
Comments
    ASMD250F-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, ASMD
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip30 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max16V
    Package / Case2-SMD
    Thickness (Max)0.118" (3.00mm)
    Size / Dimension0.343" L x 0.250" W (8.70mm x 6.36mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.97 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)35 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)85 mOhms