ASMDC075F-2
ASMDC075F-2
Part Number
ASMDC075F-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 33V 750MA 2SMD
Data sheet
ASMDC075F-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
ASMDC075F-2
Comments
    ASMDC075F-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, ASMD
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsPS300, PS400
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip1 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max33V
    Package / Case2-SMD
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Size / Dimension0.295" L x 0.201" W (7.50mm x 5.10mm)
    Current - Trip (It)1.5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)750 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)100 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)610 mOhms