ATX-11-F-27.000MHZ-F05-T
ATX-11-F-27.000MHZ-F05-T
Part Number
ATX-11-F-27.000MHZ-F05-T
Manufactures
Abracon LLC
Description
XTAL OSC TCXO 27 MHZ CLPSNW SMD
Data sheet
ATX-11-F-27.000MHZ-F05-T.pdf
Category
Oscillators
Delivery Services
ATX-11-F-27.000MHZ-F05-T
Comments
    ATX-11-F-27.000MHZ-F05-T Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesATX-11
    RoHSRoHS
    TypeTCXO
    OutputClipped Sine Wave
    Ratings-
    Function-
    Frequency27 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Base ResonatorCrystal
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Voltage - Supply1.68V ~ 3.63V
    Frequency Stability±500ppb
    Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Current - Supply (Max)2.5mA