B59970C0080A051
B59970C0080A051
Part Number
B59970C0080A051
Manufactures
EPCOS - TDK Electronics
Description
PTC RESET FUSE 80V 90MA RADIAL
Data sheet
B59970C0080A051.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
B59970C0080A051
Comments
    B59970C0080A051 Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200
    RoHSRoHS
    TypeCeramic
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max3 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max80V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.354" Dia x 0.138" T (9.00mm x 3.50mm)
    Current - Trip (It)190 mA
    Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)9.4 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)90 mA