B59980C0080A070
B59980C0080A070
Part Number
B59980C0080A070
Manufactures
EPCOS - TDK Electronics
Description
PTC RESET FUSE 80V 50MA RADIAL
Data sheet
B59980C0080A070.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
B59980C0080A070
Comments
    B59980C0080A070 Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200
    RoHSRoHS
    TypeCeramic
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip-
    Current - Max1 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max80V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.256" Dia x 0.138" T (6.50mm x 3.50mm)
    Current - Trip (It)110 mA
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)25 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)50 mA