BD020-24-A-J-0350-0300-L-G
BD020-24-A-J-0350-0300-L-G
Part Number
BD020-24-A-J-0350-0300-L-G
Manufactures
GCT
Description
24W, 1.27MM PITCH PIN HDR, SIL,
Data sheet
BD020-24-A-J-0350-0300-L-G.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
BD020-24-A-J-0350-0300-L-G
Comments
    BD020-24-A-J-0350-0300-L-G Specifications
    SeriesBD020
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating30VAC/DC
    Contact MaterialCopper Alloy
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.055" (1.40mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions24
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.118" (3.00mm)
    Current Rating (Amps)1A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.311" (7.90mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.138" (3.50mm)