BD021-17A-A1-0350-0200-0550-LD
BD021-17A-A1-0350-0200-0550-LD
Part Number
BD021-17A-A1-0350-0200-0550-LD
Description
17W, 1.27MM PITCH PIN HDR, SIL,
Data sheet
BD021-17A-A1-0350-0200-0550-LD.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
BD021-17A-A1-0350-0200-0550-LD
Comments
    BD021-17A-A1-0350-0200-0550-LD Specifications
    SeriesBD021
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating30VAC/DC
    Contact MaterialCopper Alloy
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions17
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)1A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.138" (3.50mm)