BD050-48-A-0-0500-L-D
BD050-48-A-0-0500-L-D
Part Number
BD050-48-A-0-0500-L-D
Description
48W,1.27MM SOCKET,DIL, SMT,L/PRO
Data sheet
BD050-48-A-0-0500-L-D.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
BD050-48-A-0-0500-L-D
Comments
    BD050-48-A-0-0500-L-D Specifications
    SeriesBD050
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating30VAC/DC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.085" (2.15mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions48
    Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)1A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C